Milomir Marić

Milomir Marić (rođen 1956. godine) opisivao je tuđe pustolovine, avanture, iskušenja i sudbinske drame pošto svojih još nema. Njegovi „stari“ su jednostavno ispunili raspoloživu kvotu. Sa trideset godina, kad su oni „drmali“ svetom između Moskve, Beča, Berlina, Pariza i Njujorka, komandovali divizijama i bataljonima ili uskakali u ministarske fotelje nove revolucionarne vlasti, on je mlad, „zelen“, sumnjiv i neiskusan. I upravo zbog toga, malo zbunjen i lišen velikih prevratničkih perspektiva. Nezadovoljan i razočaran, poput većine svojih junaka, s tom razlikom što je on „svega gladan“ na početku, a oni „svega siti“ na kraju svog životnog puta. I njemu i njima je savršeno jasno da se istorija, ipak, ne može ponoviti. On za sobom ima normalno detinjstvo, mladost i redovno školovanje.

Milomir Marić je gotovo jednu deceniju proveo prikupljajući sklonjenu i neobjavljenu istorijsku građu iz domaćih i inostranih arhiva. Iako ponekad u priči deluje ironično i zlonamerno, autor otvoreno zavidi svojim junacima i neizmerno im se divi.

Milomir Marić je decenijama istraživao zabranjene stranice naše istorije, rušio dogovorene zablude i opsesije i otvarao opasne tabu teme, svestan da nam je prošlost, posle svega, možda neizvesnija od sadašnjosti i budućnosti. Dok su nas dobronamerno upozoravali da će nam višak istorije izazvati samo kuršlus u glavi, izbegavanje suočavanja sa stvarnošću istine vodila nas je u nove tragedije i nepopravljive greške, a istorijska distanca opominjala nas je da ništa nije bilo onako kako nam se činilo, kada smo oduševljeno donosili sudbonosne i često pogubne odluke. Zato je Milomir Marić pokušavao da na vreme prepozna šta se zapravo događa i šta se krije iza političkih kulisa i obmana, kao glavni urednik najprestižnijih novina ( Duga, Intervju, Profil ) i televizija ( BK Telecom i mnogih drugih ) međutim, istovremeno je sladostrasno prebirao po namerno zaturenim i sklonjenim dokumentima domaćim i inostranim arhivama i beležio sećanja koja su junaci naše epohe najradije poželeli da ponesu u grob, da bih ih kao opomenu za budućnost štampao u knjizi Deca komunizma.

Quotes

Jackisbackhas quoted2 years ago
Agitacijom o neposrednoj ratnoj opasnosti, mase se disciplinuju i slušaju“
b6158559434has quoted8 days ago
Predsednik Komunističkog poslaničkog kluba Sima Marković u nekoliko rečenica praktično je objasnio parlamentarno delovanje komunista: „Mi smo principijelno pristalice sovjetske republike, sovjetskog državnog uređenja. Ali, dok ne budemo imali dovoljno snage da sprovedemo svoje principe u život, i dok budemo prinuđeni da živimo u kapitalističkom društvu, nije nam ni u kom slučaju svejedno da li ćemo živeti u demokratskoj buržoaskoj državi ili u apsolutističkoj i despotskoj.“
b6158559434has quoted2 days ago
Pošto su 1920. objavljeni memoari šuraka austrijskog cara Karla, Siksta Burbonskog, mogla se shvatiti prava suština Solunskog procesa. Austrija je s Francuskom bila stupila u separatne pregovore, u okviru kojih su Srbiji date garancije u pogledu očuvanja suverenosti i, pride, izlazak na more, pod uslovom da uništi sva tajna društva koja su „sejala revolucionarnu propagandu protiv Habzburške monarhije“.

Impressions

Zoran Krivokapićshared an impression23 days ago
👍Worth reading

  • unavailable
    Milomir Marić
    Deca komunizma – I deo
    • 276
    • 18
    • 4
    • 18
    sr
  • fb2epub
    Drag & drop your files (not more than 5 at once)